Nauczycielu! Nie zapominaj o sobie.

Hej! Bardzo długo nie potrafiłam zabrać się za ten post, bo nie wiedziałam jak go zatytułować. Mam dzisiaj coś dla Was. Nie dla Waszych uczniów. Tylko dla WAS. W sumie to dla NAS. Często zapominamy w poszukiwaniu nowych materiałów, stron, podręczników o tym, że nie tylko o to chodzi w nauczaniu. Pracujemy na żywym organizmie. Często bywa tak, że w klasie mamy piętnaście czy nawet ponad dwadzieścia, trzydzieści różnych, oryginalnych osobowości. Nawet najbardziej perfekcyjnie zaplanowana lekcja nie uda się jeśli nie będziemy potrafili zapanować nad klasą. 

Całkiem niedawno usłyszałam, że dobry nauczyciel to nie zawsze dobry pedagog. To niby oczywiste, ale odkąd to usłyszałam zaczęłam się nad tym głębiej zastanawiać. Idąc tym tropem trafiłam na podcasty na Spotify, które są udostępniane przez Uniwersytet SWPS. Jak powszechnie wiadomo jest to uniwersytet, który na początku swojej działalności zajmował się głównie psychologią. Tematy poruszane podczas wykładów, które zostały nagrane, są przeróżne i niekoniecznie dotyczące pracy z dziećmi. Niedawno wysłuchałam bardzo ciekawego podcastu o wypaleniu zawodowym, które jak podejrzewam może dotyczyć wielu z nas, nauczycieli. 


Dlaczego warto zainteresować się podcastami? Ostatnio spędzam sporo czasu w aucie.  Słucham tylko dwóch stacji radiowych i ewentualnie płyt  przez co często mi się nudzą. Wtedy odpalam podcast i mam ponad godzinę samą siebie z bani nie mówiąc o tym, że dociera do mnie jakiś wartościowy kontent, a nie kolejna świąteczna reklama. Poza tym, nigdy nie miałam czasu żeby chodzić na otwarte wykłady, które mnie interesowały, a nie były związane z moimi studiami. Dźwięki podcastom SWPSu mogą to nadrobić.

Oprócz tego, proszę Państwa, tu nikogo nie zaskoczę aplikacja TED wkracza do akcji. Kiedy nie mogę zasnąć, a zdarza mi się to coraz częściej, włączam sobie jakiś TED talk. I nie z myślą o uczniach, nie taki, który może wykorzystam na zajęciach. Tylko taki, który rzeczywiście interesuje mnie. 


Wiadomo, że gdy jestem bardzo zmęczona to obejrzę parę minut i zasnę, ale po raz kolejny jest to wartościowy kontent, który wzbudza we mnie jakieś przemyślenia.

Całkiem niedawno trafiłam na stronę na facebooku Miej to z głowy, która pomaga nie tylko nauczycielom zachować balans psychiczny. Brzmi to trochę sekciarsko, ale ile razy któreś z Was miało obawy, że się wypala. Albo że praca ich przytłacza, stresuje. Nie macie za bardzo się do kogo zwrócić, nie macie czasu albo wstydzicie się pójść do psychologa. A tutaj, ta dam, jako anonim siedzący po drugiej stronie ekranu możecie dostać chociaż wstępne wskazówki co dalej ze sobą zrobić. Wiadomo, że nie wszystko da się załatwić przez szklany ekran jednak może to być dobry początek do pracy nad sobą.


Teraz w tym okresie warto trochę wyhamować i pomyśleć o sobie. 
Wesołych Świąt,
Wasz Stępniak

Komentarze

Popularne posty