Wakacyjny propozycje książkowe dla nauczycieli i nie tylko | stepniakczyta

Hej! W czasie wolnym najchętniej czytam. A wakacje to perfekcyjny okres na nadrobienie wszelkich zaległości książkowych jakie nazbierały się przez cały rok. Dzisiaj chcę się z Wami podzielić trzema tytułami jakie trafiły w moje ręce i wydaje mi się, że są godne uwagi. 
1. Kreatywni i masz pomysł na wszystko - Scott Barry Kaufman & Carolyn Gregoire


Jest to książka, którą pojawiła się na mojej półce trochę przez przypadek, bo była prezentem. Na początku myślałam, że będzie napisana w trochę poradnikowym stylu. Jednak nie było to prawdą. Bardzo fajna pozycja dla wszystkich tych, którzy coś tworzą. I mam tu na myśli osoby zawiązane z twórczymi zawodami, a bycie nauczycielem bez wątpienia do takich należy. W ogóle nie uważacie, że słowo kreatywność jest obecnie strasznie wyświechtane? Wszystko teraz musi być kreatywne, innowacyjne etc. Ale wracając do meritum... Książka jest poprzedzona wstępem, w którym bardzo dokładnie wytłumaczone zostało zjawisko jakim kreatywność i poparte licznymi badaniami. Następnie możemy znaleźć 10 rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony jednemu zagadnieniu, które pomaga nam zrozumieć kreatywność, a także pomaga nam wyciągnąć wnioski jak stać się kreatywnymi. Serio, warto przeczytać, ponieważ możemy dzięki takiej wiedzy pomóc naszym uczniom lub sobie samym.

2. NIE z miłości - Jasper Juul


Tej książki raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Tak samo jak jej autora. Nie z miłości pojawiło się na mojej półce przez przypadek, ponieważ przy zakupach innej książki przeglądałam zakładkę promocyjną w księgarni wysyłkowej i była tam ona! Za jakieś marne grosze, więc żal było nie brać. Rodzicem nie jestem i pewnie długo nie będę, ale uważam, że warto sięgnąć po tę pozycję bez względu na to czy jesteś nauczycielem, pedagogiem czy rodzicem (a jeśli jestem nauczycielem, pedagogiem i rodzicem to już po prostu musisz ;)). Ta książka otworzyła mi trochę oczy aż pozakreślałam sobie parę fragmentów żeby do nich wracać. Przemyślałam na pewno to w jaki sposób mówię do moich uczniów i będę starała się robić to lepiej dzięki tej książce. Bycie asertywnym wcale takie proste nie jest, a bycie asertywnym w mądry sposób (kiedy nie wykrzykujemy tylko NIE BO NIE) jest jeszcze trudniejsze. 


3. Dzień, w którym lwy zaczną jeść sałatę - Raphaelle Giordano


Przyznam się bez bicia, że ta książka czeka jeszcze na swoją kolej w kolejce wakacyjnych lektur, ale nie mogłam o niej nie wspomnieć. Nie jest to może pozycja stricte nauczycielska. Bardziej zakrawa o psychologię. Sam tytuł przykuł moją uwagę nie mówiąc już o okładce. Autorka jest psychologiem i specjalistką od spraw kreatywności (ach ta wszechobecna kreatywność;)). Z tyłu książki możemy przeczytać, że "Romane Gardener prowadzi terapeutyczne szkolenia dla osób odbieranych przez otoczenie jako dominujące, patrzące na innych z góry i ostro ich oceniające, pozbawione empatii, wrażliwości, egocentryczne. Jej klienci często są kreatywni, przekonani, że dają światu dużo, więc należy się im posłuch i respekt". Książka jest w formie poradnika jednak chyba warto dać jej szansę. Sama uważam się za egocentryczkę w pewnych życiowych sytuacjach i mam nadzieję, że będzie to swoista 'terapia'.

Pochwalcie się co czytacie w te wakacje ;)

Pozdrawiam,
Stępniak ;)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty