Pachołko-słupki - czyli trochę ruchu na zajęciach językowych

Dzień dobry w maju! Jaki to piękny miesiąc przed nami. A co najlepsze - zaraz czerwiec! Przechodząc do meritum. Dzisiaj co nieco o słupkach, czy jak kto woli - pachołkach, na zajęciach językowych. Ja swoje pachołki kupiłam tym razem w Pepco. 


Za zawrotną cenę 7 złotych mamy 4 pachołki. Bardzo szybko dokupiłam drugą czwórkę, żeby było ich osiem ;)

Czy pamięta ktoś jeszcze zośki? Bo do tej wariacji słupkowej się przydadzą. Najlepsza będzie też nieparzysta liczba osób w grupie. Wybieramy rzucacza (ewentualnie nauczyciel może rzucać jak mamy parzystą liczbę uczniów). Rzucacz stoi tyłem. Na wyznaczonej wcześniej linii za rzucaczem stoją reprezentanci drużyn. Ilość drużyn dowolna. Trzymają pachołki do góry nogami i starają się złapać zośkę. Kto złapie zośkę do słupka odpowiada na pytanie gramatyczne, leksykalne (pełna dowolność) i zdobywa punkt. Jeśli jednak nie mamy zośki - żaden problem. Wtedy możemy przygotować gotowe zadania/pytania, wyciąć i zmiąć na małe kuleczki z papieru.

Do każdego słupka można przykleić na blu tack kartę obrazkową obrazkiem do podłogi. Dzielimy grupę na drużyny. Reprezentanci drużyn biegną i szukają odpowiedniego obrazka lub wyrazka. Kto pierwszy ten lepszy (i zdobywa punkt).

Słupki perfekcyjnie wpiszą się w lekcje związane z kierunkami. Za ich pomocą można szybko i łatwo zaznaczyć  obszar, po którym będziemy się poruszać. Można z nich także 'zbudować miasto' przyczepiając do nich karty obrazkowe z różnymi instytucjami takimi jak bank czy apteka. 

Jak słupki to i slalom. Wyznaczamy trasę naszego slalomu. Jednak żeby nie zrobiła nam się na angielskim wf trochę musimy sprawę utrudnić. Tym razem na pachołki przyczepiamy obrazki, wyrazki albo wyrazki z lukami. Uczeń biegnąc wymienia słowa, które mija. Jeśli się pomyli - wraca na początek i biegnie jeszcze raz. 

Wiadomo, że na takie słupki można rzucać ringo. Ustawmy je w pewnych odległościach. Ustalmy za ile punktów jest rzut na który słupek. Zadania mogą być od najbardziej błahych po ciężkie konstrukcje gramatyczne ze starszakami. 


Jakie inne pomysły macie na słupki? 

Pozdrawiam,
m.

Komentarze

Popularne posty