Chmurki, obrazki i liczenie do 100 - czyli 3 aplikacje nie tylko dla maluchów

Hej! Dzisiaj chciałabym się skupić na 3 aplikacjach, które niedawno odnalazłam w czeluściach Sklepu Play. Dzisiaj trochę policzymy, pouczymy się słówek i poopowiadamy sobie szalone historie! Zapraszam do lektury ;)


1. 1 to 100 Find the Number 


Fajna aplikacja do ćwiczenia/powtarzania liczb od 1 do 100. Można w niej ustawić czas na znalezienie liczb, lecz nie jest to obowiązkowe. Na górze wyświetla się nam jakiej liczby szukamy i ewentualnie ile czasu nam na to zostało. 

Jak wykorzystywałabym aplikację?

Posadź uczniów w kole. Uczeń szuka liczby, mówi ją na głos. Nauczyciel siedzi w kole razem z uczniami i od czasu do czasu zmienia kierunek podawania telefonu mówiąc left or right (nie pozwalałabym dzieciakom na zmianę kierunku, bo skończy się to tym, że jedna osoba będzie 5 razy a druga wcale). Wersja 2 - kierunek zmienia się co 10 liczb. Wersja 3 - uczniowie na każdą liczbę, która jest wielokrotnością 5 (czyli 5,10,15,20 etc.) zamiast tej liczby wypowiadają BUZZ. 

2. Idea Generator


Dzięki tej aplikacji możemy między innymi generować 3 losowe obrazki (jak na zdjęciu powyżej). Często nie są one ze sobą wcale powiązane.

Jak wykorzystałabym aplikację?

Moja pierwsza myśl to storytelling. Uczniowie są podzieleni na grupy. Każda z grup losuje jedną 'trójkę' obrazków. Piszą trzy zdania w jakiś sposób odnoszące się do obrazków i przekazują swoją część opowiadania dalej. Kolejne grupy powtarzają czynność. Aby utrudnić grupom zadanie można zakryć część napisaną przez grupę przeciwną.

Oprócz tego obrazki mogą być wyjściem do spontanicznego speakingu. Para losuje sobie jedną 'trójkę'. Uczniowie wybierają jeden obrazek i rozmawiają np. na temat szkolnych przedmiotów (obrazek kalkulatora), sportów (obrazek z kijem do baseballa) lub wyglądu (obrazek z kobietą). 

3. Word Cloud


Ta aplikacja totalnie skradła moje serce. Pozwala ona na grupowanie słów wpisując je w różne kształty (wąsy, usta, liście, żarówki, baloniki i wiele wiele innych). Aplikacja pozwala na wybór słów, kształtów, kolorów, czcionek oraz rozmiaru liter. Wystarczy, że wpiszemy słowa np. z rozdziału Family, możemy do nich dodać także emotikony i nasza słówkowa chmurka jest już gotowa. Każdą chmurkę można zapisać, podzielić się nią z innymi oraz edytować wielokrotnie.

Jak wykorzystałabym aplikację?

Rozdałabym uczniom słowa klucze np. family, animals, weather, clothes etc. i poprosiła ich o wypisanie słów, które kojarzą im się z danym tematem. Gotowe chmurki wyświetliłabym na forum. 

Pokazałabym uczniom taką aplikację i jak z niej korzystać po czym poprosiłabym, aby jako zadanie domowe wypisywali sobie słowa, których się nauczyli w danych unit'cie. Łatwiej będzie im się powtarzało słowa do sprawdzianu po rozdziale. 

Zrobiłabym dwie chmurki jedną po polsku, a drugą po angielsku. Wydrukowane powiesiłabym na tablicy i poprosiła uczniów o połączenie słówka z tłumaczeniem.

Tworzę dużą chmurkę ze słówkami z różnych działów. Na tablicy zapisują ANIMALS. Uczniowie w chmurkach szukają tylko słówek związanych ze zwierzętami. Następnie zmieniam kategorie na NUMBERS i zakreślają tylko liczby i cyfry, które odnajdą.

Miła alternatywa dla uczenia się słówek z tabelki ;)

Jak podobają Wam się aplikacje? Lubicie korzystać na zajęciach z takich cudów?

Pozdrawiam,
m.

Komentarze

 1. Bardzo pomysłowe, ciekawe jakby się sprawdziło w przypadku mojej córki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne, ale dla moich dzieci jeszcze zdecydowanie za trudne ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda świetnie. Wydaje mi się, że może zainteresować dzieciaki.

  OdpowiedzUsuń
 4. O, zawsze coś innego, trochę interaktywności w dzisiejszych czasach już tak nie dziwi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że kiedy ja byłam w szkole żaden nauczyciel nie wykorzystywał podobnych pomysłów! Liceum było całkiem niedawno, smartfony i różne apki były już wtedy na porządku dziennym, ale chyba było jednak za wcześnie, żeby ktoś na to wpadł... Szkoda, bo nauka przez zabawę jest najlepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super pomysły na zaktywizowanie uczniów i sprawienie im frajdy! Dzieciaki mają szczęście pracując z mauczycielem korzystającym także z takich metod:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty