Back to school #4 - DIY - gra boggle

Przeglądając na Facebooku jedną z grup poświęconej sprzedaży materiałów nauczycielskich trafiłam na grę Boggle. Byłam zainteresowana kupnem, lecz ktoś mnie uprzedził. Wtedy zdecydowałam, że zrobię Boggle sama. Dlatego zapraszam Was dzisiaj... 


Gra Boggle składa się z 16 kostek z literami na każdej ściance i klepsydry 3 minutowej. A wygląda tak: 

źródło


Klepsydrę 3 minutową można kupić w Tigerze lub każdym innym sklepie za grosze. Można ich szukać w produktach dla dzieci do mycia zębów. Kostki drewniane 2x2 cm kupiłam na Allegro. Ich koszt był niewielki. Możecie je zobaczyć w haulu lipcowym

Najtrudniejszym elementem przygotowania kostek był wybór rzeczy, którą miałabym po nich pisać. Wszystkie markery (te do drewna też) rozlewały się po powierzchni rozmywając kształty liter. Skończyło się na ołówku. 

Efekt końcowy:Każda ścianka jest pomalowana bezbarwnym lakierem, który mam nadzieję zapobiegnie ścieraniu się liter ze ścianek. 

Jak wykorzystać grę na zajęciach?

1. Tradycyjnie - gra polega na tym aby potrząsnąć wszystkimi kośćmi. Następnie należy ułożyć je w widocznym dla wszystkich graczy miejscu (w warunkach szkolnych można wypisać litery na tablicy). Każdy z graczy ma trzy minuty na stworzenie jak największej liczby słów z liter, które zostały wylosowane. Gracze zapisują słowa na karteczkach. Punktowane są tylko słowa, które nie powtarzają się u graczy.

*Słowa, które zostaną wymyślone w grze Boggle mogą być punktem wyjściowym do napisania opowiadania lub krótkiej pracy pisemnej. Warunkiem jest użycie słów z gry.

2. Łatwiejsza wersja - każdy uczeń dostaje kostkę, rzuca. Ustawiamy budzik lub stawiamy klepsydrę. Uczniowie samodzielnie lub w grupach mają 3 minuty na wypisanie jak największej liczby słów na daną literę.

3. Literowanie - w młodszych grupach, które dopiero uczą się alfabetu grę można wykorzystać następująco. Każda osoba z woreczka losuje kostkę i mówi jakie literki znajdują się na jej kostce. Druga osoba może zapisywać to na tablicy lub kartce. 


Co jeśli nie chcę robić sam/a kostek?

Wiadomo - można kupić grę, ale można też użyć aplikacji Decision Roulette. Należy wpisać w koło cały alfabet i po prostu losować liter zapisując je na tablicy.


W opakowaniu było aż 30 kostek, dlatego z reszty zrobiłam zwykłe kostki do gry ;)

Jak Wam się podoba?

Pozdrawiam,
m.


Komentarze

  1. Znam jeszcze trudniejszą wersję: rysujemy kratkę 4x4 i wpisujemy w nią wylosowane litery, a następnie tworzymy słowa z liter, które są obok siebie (tak, żeby słowo można było zaznaczyć linią na planszy, można na skos). Słowa 3-literowe to 1 punkt, 4-literowe = 2 pkt itd.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty