Back to school #3 - Atypowy (serial Netflixa)

Trafiłam na ten serial przez totalny przypadek. Zachęcił mnie oczywiście opis, bo mam niezdrową fascynację tematem Zespołu Aspergera czy ludzi ze spektrum. Główny bohater, Sam, to osiemnastolatek, który ma ZA, lecz chodzi do normalnej szkoły, ma pracę i stara się -UWAGA - umawiać na randki. Wiadomo, że na jego drodze staje wiele przeszkód, a największym z nich jest jego matka. W serialu są też przedstawione wątki poboczne innych członków rodziny Sama, ale pomimo tego zostaje on w centrum uwagi.

Źródło: http://www.streamtome.pl/atypowy-nowy-serial-od-netflixa/

Serial oprócz tego, że jest bardzo ładnie zrealizowany posiada też sporą wartość merytoryczną. Sam jako osoba z ZA chodzi na terapię, są pokazane jego rutyny. Sam jest do bólu szczery, nie rozumie metafor, ma problemy z rozumieniem emocji i wiadomości niewerbalnych. Ma swoją zajawkę dotyczącą pingwinów, która rządzi jego całym światem. 

Jego rodzice też nie są idealni. Serial bardzo dobrze pokazuje jakie trudności napotykają rodzice dzieci z ZA, a także z jakimi problemami się borykają. 

Kto powinien obejrzeć? Każdy. A dlaczego?

Uczniowie - szczególnie Ci troszkę starsi, bo to jednak serial o prawie dorosłym chłopaku- jeśli takie osoby pojawiają się w szkole, uczniowie powinni się 'oswajać' z tym, że osoba inna nie jest od nikogo gorsza czy lepsza. Jest po prostu inna. Serial w dość przyjemny sposób przybliży im dlaczego taka osoba może się zachowywać w dziwny lub niezrozumiały sposób.

Nauczyciele - szczególnie Ci, którzy nie mieli styczności z uczniami z ZA - serio z tego serialu można się sporo nauczyć. Jestem wzrokowcem i dzięki temu serialowi lepiej rozumiem czego mogę spodziewać się po takim uczniu. Przeczytałam parę książek na temat ZA i brakowało mi konkretnego uwidocznienia tych zachowań - ten serial mi to dał. Poza tym jest to dobry serial, serio!

Rodzice - wszyscy - nie wszyscy rodzice są tolerancyjni, a jak słyszą, że jakieś dziecko jest inne od reszty od razu zaczynają się sypać komentarze niekoniecznie miłe i pozytywne. Warto wtedy polecić takiemu rodzicowi choćby ten serial. Może zmieni zdanie albo coś do niego dotrze. Uprzedzenia wynikają głównie z niewiedzy, a tutaj w przyjemny sposób możemy nabyć nową wiedzę.

A jeśli nie zaliczasz się do żadnej z powyższych grup - też obejrzyj! 

Oglądaliście? Oglądacie? Macie zamiar? Napiszcie mi koniecznie.

Pozdrawiam,
m.


Komentarze

Popularne posty