Lody, lody dla ochłody - czyli jak wykorzystać patyczki po lodach na zajęciach

Wakacje już tuż, tuż... ale na ostatniej prostej zadajmy sami sobie jakieś zadanie domowe. Ten ciepły okres to idealny czas aby uzbierać sobie patyczki po lodach, które mogą być uniwersalną pomocą naukową. Należę jednak do osób, które wolą mieć rzeczy 'na już', więc postanowiłam takie patyczki kupić. Znalazłam na allegro Szpatułki drewniane laryngologiczne z drewna brzozowego, które są dobrym zamiennikiem takich patyczków do lodów/po lodach, ponieważ są dłuższe i szersze. 
Kupiłam te patyczki z myślą o grze KABOOOOM, ale przy okazji zaczęłam przeglądać internety i znalazłam kilka całkiem ciekawych zastosowań, którymi chciałabym się z Wami podzielić. 

1. Gry z wykorzystaniem patyczków
  • KABOOM - to chyba jedna z najbardziej znanych gier, w której wykorzystujemy patyczki. Gra jest tak uniwersalna, że już chyba bardziej się nie da. Możemy pomieszać literki, zrobić luki aby uczniowie przećwiczyli słownictwo. Możemy przećwiczyć zagadnienia gramatyczne. A gra polega na tym, że uczniowie podzieleni na grupy/pary mają w jednym dużym kubku/puszce patyczki z pytaniami. Uczniowie po kolei ciągną patyczek, odpowiadają na pytanie. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa zostawiają sobie patyczek - jeden punkt. Jeśli uczeń wyciągnie patyczek KABOOM musi oddać wszystkie patyczki do kubeczka
  • Patyczkowy poker - (źródło tutaj) na pintereście zobaczyłam to zdjęcie i skojarzyłam je od razu z grą, którą znam. Z patyczków robimy karty - w sumie wystarczą nam 4 figury z każdego 'rodzaju'. Podajemy uczniom zdanie wyjściowe - Ala ma kota. Uczeń wyciąga patyczkowego asa - jego zadaniem jest przetworzenie zdania na czas przeszły - Ala miała kota. Uczeń wyciąga patyczkowego króla - jego zadaniem jest użycie czasu przyszłego - Ala będzie miała kota etc. Fajnie sprawa się ta gra w starszych grupach przy conditionalach, powtórkach czasów lub czasowników nieregularnych.
  • Patyczkowe domino - dzielimy patyczek na pół i wypisujemy część słowa i układamy ;)
  • Puzzle - (źródło tutaj) w młodszych grupach, które zaczynają przygodę z czytaniem świetnie sprawdzą się puzzle. Piszemy słowo na dwóch patyczkach tak jak na obrazku, a uczniowie układają i utrwalają pisownię nowo poznanych słów.
  • Zegarki - drukujemy duże zegary, kolorujemy patyczki na dwa kolory (po to, żeby odróżnić, która wskazówka będzie od godzin, a która od minut). Uczniowie losują godziny i ich zadaniem jest ułożyć wskazówko-patyczki na zegarze. 
  • Storytelling - w starszych grupach użyłabym patyczków do tworzenia historyjek. Nauczyciel przygotowuje patyczki w różnych kolorach. Przykładowo - miejsce akcji = zielony patyczek, postać = żółty patyczek, słówko, którego należy użyć = czerwony patyczek. Uczniowie w grupach/parach wybierają patyczki z każdego kubeczka i tworzą historyjkę.
  • Cyfry - (źródło tutaj) proste, szybkie, kolorowe. Dzieciaki będą zachwycone. 

2. Patyczkowa sztuka

I tutaj pinterest mnie nie zawiódł. Zostawię Was z garścią zdjęć, które zawładnęły moim serduszkiem. Enjoy!

źródło
źródło

źródło

źródło

źródło

3. Patyczki pomocne w organizacji klasowych porządków
  • Dzień tygodnia - (źródło tutaj) patyczki z nazwami dni tygodnia leżą w kubeczku. Wyznaczony uczeń na każdych zajęciach wyciąga dzień tygodnia i wiesza go w widocznym miejscu (do patyczka można przymocować rzepy). W ten sposób w młodszych klasach utrwalamy dni tygodnia.  
  • Imiona  - na patyczkach wypisujemy imiona uczniów. Mogą sami sobie te patyczki przyozdobić. I co z nimi robić? W widocznym miejscu wieszać patyczki z imionami dyżurnych. System motywacyjny? Ekstra. Można wkładać patyczki do smutnych/wesołych kubeczków. Przepinać je na zielone/żółte/czerwone pola. Taki patyczek będzie trwalszy niż zwykła kartka papieru pocięta na paseczki. 
Drogi Czytelniku! Mam nadzieję, że wyniosłeś coś pożytecznego z tego posta. Będzie mi bardzo miło jeśli napiszesz co najbardziej Ci się spodobało w komentarzu. A Wy jak korzystacie z patyczków? Piszcie!

Pozdrawiam,
Stępniak ;)

Komentarze

Popularne posty