Trochę ruchu - czyli jak wykorzystać hula hop na zajęciach

Ostatnio będąc w Carrefourze kupiłam duże hula hop z myślą o zabawach ruchowych. Już po powrocie do domu pożałowałam, że kupiłam tylko jedno. Kiedy zaczęłam przeszukiwać Pinteresta trafiłam na tyle wspaniałych inspiracji, lecz potrzebne są do nich dwa kółka. Dziś postaram się przedstawić moje pomysły na wykorzystanie hula hop, a także to co spodobało mi się w sieci. Zaczynamy!

1. Fruit salad 

Większość kojarzy tę zabawę. Dzisiaj akurat omawiałam owoce na zajęciach i dzieciom bardzo podobała się ta zabawa. Każdy dostał obrazek z owocem, którym jest. Włączyłam muzykę, chodzili w koło hula hop. Stopowałam muzykę i wymieniałam, które owocki wskakują do kółka. Zabawa, która zadziała w sumie przy każdym słownictwie. Może wskakiwać mama, tata, dziadek czy piesek, kotek, myszka. Moje koło jest na tyle duże, że pomieści 4 dzieci w środku na raz.

2. Yes/No

Uczniowie stoją w rzędzie przed hula hop. W środku koła leży zalaminowana kartka z napisem 'YES', a poza kołem kartka z napisem 'NO'. Stoję naprzeciwko dzieci. Pokazuję obrazek i mówią słówko. Zadaniem dziecka jest zadecydować czy ten wyraz, który wypowiedziałam pokrywa się z pokazywanym obrazkiem. Jeśli tak - wskakuje do koła. Jeśli nie - skacze obok koła. Łatwiej byłoby przy tej zabawie korzystać z dwóch hula hop, ale jedno też da radę.

3. Basketball

Wymyśliłam sobie tę zabawę dawno temu, ale nie mogłam znaleźć czegoś co zastąpi obręcz od kosza. Na dwóch stojących naprzeciwko siebie krzesłach lub ławkach (wysokość należy dostosować do graczy) kładziemy hula hop - to będzie nasz kosz. Przy pomocy taśmy malarskiej lub dwustronnej wyznaczamy odległość rzutu za 1 punkt, 3 punkty i 5 punktów. Następnie uczniowie wybierają z jakiej odległości rzucają. Rzut z bliska - łatwe pytanie. Rzut za 5 punktów - trudne pytanie. Mogą zbierać punkty indywidualnie lub grupami. Zadania mogą dotyczyć zarówno gramatyki jak i słownictwa.

4. Clock  (Źródło inspiracji TUTAJ)

Zegarek z hula hop to świetny pomysł. Uczniowie mogą używać patyczków jak na obrazku, ale także mogą wejść do środka i sami być wskazówkami. Wystarczy przykleić im na buty przygotowane wcześniej wskazówki. Gdy posiadamy dwa hula hop uczniowie mogą rywalizować w grupach kto pierwszy poprawnie narysuje/ustawi wskazówki.

5. Venn diagrams/ sortowanie ( Źródło inspiracji TUTAJ I TUTAJ)

Na obrazku widać posortowane cechy książek i filmów oraz ich cechy wspólne. Lecz można po prostu sortować czasowniki regularne i nieregularne, antonimy, członkowie rodziny męscy i żeńscy. W starszych grupach możemy zrobić takie zadanie kiedy uczniowie mają coś do napisania i przygotować im wcześniej pomysły za i przeciwko jakieś tezie oraz wspólne elementy łączące te dwa aspekty. 

6. Kółko i krzyżyk (Źródło inspiracji TUTAJ)

Tutaj jednak potrzebujemy aż 9 kół, lecz jest to miła odmiana dla typowego kółka i krzyżyka rysowanego zawsze na tablicy lub na ławce. Jak grać? Najczęściej w wybieram słowa lub wyrazy i przyporządkowuje im konkretne cyfry. Zadania są różne od przeczytania słówka przez uzupełnienie literek w słowie czy napisanie poprawnie gramatycznego zdania z użyciem konkretnej konstrukcji.

I to już chyba na tyle. Jeśli macie jakieś inne sprawdzone pomysły - piszcie ;) 
A teraz uciekam cieszyć się tym pięknym słońcem!

Pozdrawiam,
m.


Komentarze

  1. Świetne pomysły! Z Yes & No na pewno skorzystam!. Podrzucam też kilka innych, prostych zabawowych inspiracji https://mamazmiasta.wordpress.com/2016/04/28/10-pomyslow-na-majowke-w-domu/

    OdpowiedzUsuń
  2. Zegar do nauki godzin genialny :) A fruit salad, chyba skradnie serca moich uczniów ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty