Stikeez - czyli co zrobić z warzywno-owocowymi figurkami

W tym roku Lidl rozdawał do zakupów małe warzywa i owoce, które przysysają się do powierzchni. Osobiście mam jeszcze parę figurek ze zwierzątkami sprzed paru lat i ucieszyłam się, że będę mogła mieć ich więcej. Dlaczego? Po co? Używałam ich zazwyczaj jako pionków do gier planszowych, ale zwierzaczki swoje już przeszły, a warzywka (szczególnie ogórek) skradły moje serce. 

Co zrobić ze stikeez?

1. Pionki do gier planszowych- zajmują mało miejsca, są leciutkie. Zawsze mam je w plecaku i jeśli mamy chwilę czasu na zajęciach to gramy ;)

2. Prepositions of place
  •  przysysamy figurki w różnych miejscach sali. Jeśli uczeń znajdzie figurkę, powie poprawne zdanie z użyciem in/on/under etc. zdobywa jeden punkt (czyli zabiera figurkę). Osoba z największą ilością figurek wygrywa.
  • warzywa i owoce w pokoju - szukamy grafiki z pokojem, kuchnią (bądź innym pomieszczeniem) albo jakieś zdjęć, na którym znajduje się sporo szczegółów. Ja znalazłam grafiki i lekko udoskonaliłam w picmonkey (do pokoju chłopięcego dodałam parę szczegółów). 

             Następnie drukujemy i laminujemy. Przysysamy warzywa i owoce. Zadaniem uczniów jest napisanie jak największej ilości zdań z prepositions of place na podstawie rysunków. Mogą pracować w parach.
  • information gap - uczniowie pracują w parach dostają parę figurek. Niektóre są już przyssane, inne maja umieścić sami w odpowiednich miejscach. Uzupełniają informacje w swoich dialogach. Tutaj trzeba wcześniej przemyśleć dialogi, przygotować uczniom kopie. 
  • listening - uczniowie dostają takie same pokoje i figurki. Nauczyciel czyta zdania, a zadaniem uczniów jest przyssać figurki w odpowiednich miejscach.
3. The best English speaker - w młodszych grupach powinno to zadziałać jako zachęta do nie mówienia po polsku. Na początku każde dziecko losuje sobie figurkę, którą przysysa na swojej ławce. To jego angielski przyjaciel, który spędzi z nim całe zajęcia jeśli uczeń nie będzie używał języka polskiego. Jeśli dziecko używa polskie - zabieramy figurkę (jeśli widzimy poprawę to możemy ją oddać). Osoby z figurkami na koniec zajęć dostają plusy/naklejki/oceny.


Największą zaletą stikeez jest to, że są malutkie i lekkie. Zawsze się zmieszczą do plecaka czy torebki. Ja uzbierałam całkiem niezłą kolekcję. A Wy jakbyście wykorzystały figurki?

Pozdrawiam,
m.

Komentarze

Popularne posty